Progi metaboliczne – część druga

W poprzednim tekście pisałem o progu przemian tlenowych i o zaletach treningu na tej intensywności. Poziom zakwaszenia organizmu waha się tu zwykle od 1 do 3 milimoli na litr (dla uproszczenia podaje się, że są to 2 milimole/l). Dzisiejszy tekst traktuje o progu przemian beztlenowych. Trening na takiej intensywności nie należy już do najprzyjemniejszych, a koszty związane z pozyskaniem energii są względnie wysokie.

Próg anaerobowy (beztlenowy)

Próg beztlenowy (AT – Anaerobic Threshold) to intensywność, przy której następuje szybki przyrost stężenia mleczanu. Jest zazwyczaj określany jako górna granica równowagi pomiędzy produkcją i utylizacją mleczanu. Próg przemian beztlenowych to punkt kompensacji oddechowej, w którym rozpoczyna się hiperwentylacja, a szybkości wytwarzania mleczanu nie można już zrównoważyć. Próg przemian beztlenowych (w skrócie PPB) najczęściej definiowany jest jako zdolność do utrzymywania jak najwyższej intensywności wysiłku, przy której produkcja kwasu mlekowego będzie równa jego metabolizowaniu. Większość autorów określa PPB jako koncentrację laktatu we krwi pomiędzy 3-5 milimoli/l.

Zarówno ciągły, jak i interwałowy rodzaj treningu fizycznego o intensywności progu przemian beztlenowych korzystnie wpływa na poprawę nie tylko VO2 max, ale także na poziom progu beztlenowego. Co się zmienia w naszym bieganiu? Przykładowo jesteśmy w stanie biegać dłużej na tych samych lub wyższych prędkościach.

Jakie są inne plusy tego treningu? Korzystna jest adaptacja do szybkiego dostarczania energii z produkcji mleczanu i zwiększanie zdolności buforowania kwasu mlekowego.

Niestety są też tak zwane plusy ujemne. Jest to wysokoenergetyczny i kosztowny proces bowiem organizm szybko pochłania (ograniczone) zasoby glikogenu. Koszt takiego treningu jest duży również ze względu na to, że odbudowa zasobów węglowodanowych zajmuje sporo czasu.

Dłuższe treningi na tej intensywności (przykładowo interwały na progu AT) wymagają doświadczenia i dobrego planowania. W związku z tym, że są to kosztowne energetycznie jednostki wymagają celowego i precyzyjnego wplatania w mikrocykl. Dobrze dobrany trening na progu AT z pewnością pomoże w adaptacji do specyfiki triathlonu na dystansach tj.: olimpijka czy sprint.

Źródła:

www.bip.awf.wroc.pl; Przemysław Prus, rozprawa doktorska: Prędkość biegu w warunkach progu tlenowego i beztlenowego…, Wrocław 2022.

www.know-how.mon-sports.com/en/basic-endurance-training-guide-with-tips-from-top-trainer-dan-lorang/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.